El CerrahisiProf. Birol Civelek, MD Created: 2016-07-18 06:14:35
View Count: 13060

El Cerrahisi

El Cerrahisinde, önceki yıllara göre belirgin ilerleme kaydedilmiştir ; bu ilerlemede Plastik Cerrahların katkısı büyüktür. Plastik Cerrahların hem görüntüyü hem de işlevsel bozuklukları düzeltmekteki uzmanlıkları önemli rol oynar.

El Cerrahisi

El Cerrahisinde, en sık yapılan işlemler; cilt yaralanmalarını onarmak ;sinir , damar ve eklemlerin, tendonların hasarını ve deforme olan kemikleri onarmayı içerir. Bu gibi durumlarda hasara bağlı olarak greftleme ( deri nakli) , flep cerrahisi , replantasyon veya transplantasyon yöntemi kullanılır . Birçok vakada , hasar görmüş ele önemli derecede duyu ve fonksiyon kazandırılabilinir ancak bu durum hasarın boyutuna göre değişmekle birlikte iyileşme bazen aylar sürebilir .

Yaralanmalar haricinde , sinir ve damar yapılarının zarar görmesiyle oluşan bazı durumlara da El Cerrahisi içerisinde müdahale edilir .

Bunlardan en sık karşılaşılanları;

  • Karpal tünel sendromu : Sinir sıkışmaları içerisinde en sık görülen durumdur . Median sinir olarak adlandırılan yapının , el bileği hizasında sıkışmasıyla , el ve parmak hareketlerinde sıkıntı yaşanır .
  • Tetik parmak ( trigger finger) Tıp dilindeki adıyla “ stenozan tenosinovit “ elde parmakların bükülmesini ve hareketini sağlayan tendonların zarar görmesiyle oluşan rahatsızlıktır .
  • Ganglion : Elde en sık rastlanan tümör çeşididir . Sıklıkla 20-40 yaş arasındaki kişilerde görülür jel kıvamında sıvı dolu iyi huyu kistik yapılardır .
  • Dupuytren Kontraktürü : Avuç içi derisinin altındaki tendon damar ve sinir yapılarını koruyan derinin anormal kalınlaşmasıyla ortaya çıkar . Avuç içinden parmaklara kadar da uzanabilir. Bu rahatsızlık , ayaktabanı ve peniste de görülebilmekte olup ileriki aşamalarda deride nodül oluşumuna ve içeriye doğru bükülme ve uyuşukluğa neden olabilir .

This post has been written by Prof. Birol Civelek, MD and viewed 13060 times.


Comments

Loading...


Related Articles

Oran Mah. Turan Güneş Bul. No: 180 Y/ 21 (Park Oran Ofis 8. Kat) ÇANKAYA/ANKARA